Strategia Walki z Rakiem
Opublikowane na Strategia Walki z Rakiem (http://walkazrakiem.pl)

Strona główna > Czas na onkologię

Czas na onkologię

2011

Czas na onkologię  to hasło, pod którym Polskie Towarzystwo Onkologiczne zainicjowało na początku 2011 roku projekt działań nakierowanych na poprawę skuteczności systemu opieki onkologicznej w Polsce.

Prace rozpoczęto od analizy obecnego stanu zasobów polskiego systemu opieki onkologicznej, opublikowanych w marcu 2011 w postaci raportu pt. „Biała Księga. Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich. Analiza zasobów opieki onkologicznej i czynników warunkujących sukces”. Autorzy „Białej Księgi” po raz pierwszy zestawili i porównali obszerne i wieloaspektowe dane na temat zapobiegania i leczenia nowotworów jelita grubego i piersi, w Polsce i w wybranych krajach europejskich oraz dokonali analizy czynników warunkujących sukces w walce z rakiem krajów o najlepszych wskaźnikach przeżycia. Raport dotyczył przede wszystkim dwóch rodzajów nowotworów, ale wiele zawartych w nim danych i końcowych wniosków dotyczy generalnego problemu tzw. „cancer control”. Szczegółowe dane epidemiologiczno-demograficzne zostały powiązane z analizą zasobów infrastrukturalnych, kadrowych i finansowych polskiego systemu opieki onkologicznej oraz porównane z sytuacją w wybranych krajach europejskich. Do porównań wytypowano kraje zbliżone do Polski pod względem społeczno-ekonomicznym, geograficznym lub populacyjnym. Wśród tych krajów znalazły się: Czechy, Węgry, Słowacja, kraje nordyckie (Finlandia, Szwecja, Dania), Hiszpania, Włochy, Portugalia oraz Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Do niektórych zestawień dołączono dane z Kanady. Dane zebrane w raporcie, w tym przedstawione doświadczenia innych krajów europejskich, wskazały na konieczność zweryfikowania dotychczasowej polityki walki z nowotworami w Polsce. Mimo znaczącego wzrostu wydatków na leczenie nowotworów w ostatnich latach, skuteczność polskiego systemu opieki onkologicznej mierzona wskaźnikami zdrowotnymi jest nadal istotnie niższa niż w innych krajach, także w tych o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego. Dane epidemiologiczne i wyniki analizy wielu parametrów leczenia onkologicznego sytuują skuteczność polskiego systemu na końcu europejskich statystyk.
 
Wynikiem kolejnego etapu projektu Czas na onkologię była publikacja w październiku 2011 opracowania pt „Druga Księga Polskiej Onkologii. Strategie działań dla poprawy skuteczności zwalczania raka piersi i raka jelita grubego w rekomendacji PTO” - wyraz przekonania o konieczności systemowego – a nie cząstkowego - podejścia do celu głównego jakim jest poprawa skuteczności leczenia onkologicznego w Polsce. Autorzy wyodrębnili 6 celów sektorowych, które powinny zostać zrealizowane w 20 wzajemnie powiązanych działaniach. Szczególny nacisk położono na rolę i zadania informatyzacji i dostępu do wiedzy, opracowanie standardów postępowania terapeutycznego i planu leczenia,  edukacji przed i podyplomowej i koncepcję koordynowanej opieki wielodyscyplinarnej. To opracowanie – chociaż dedykowane dwóm głównym chorobom nowotworowym -  podejmuje w znakomitej większości aspektów perspektywę ogólnoonkologiczną i wyraża pogląd uzgodniony w wyniku konsultacji z wieloosobową grupą lekarzy-onkologów, teoretyków i praktyków organizacji ochrony zdrowia.
Obydwa raporty zostały zaprezentowane w czasie publicznych debat z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i dziennikarzy zajmujących się tematyką medyczną. Bardzo mocno wyartykułowany został postulat przyznania onkologii zdecydowanego priorytetu w polityce zdrowotnej Państwa, poparty analizami strategicznych programów opieki onkologicznej w wybranych krajach Europy.

Pliki do pobrania: 
Czas na onkologię – wspólna sprawa. Historia projektu.

Strony

  • 1
  • 2
  • 3
  • następna ›
  • ostatnia »

Adres URL źródła: http://walkazrakiem.pl/czas-na-onkologie